Agenda Adviesraad Sociaal Domein

Hier vindt u de agenda van de eerstvolgende vergadering van de Adviesraad Sociaal Domein.

Def.
VERSLAG VAN DE VERGADERING VAN DE ADVIESRAAD SOCIAAL DOMEIN HILVERSUM 
DATUM:     16 JANUARI 2025
LOCATIE:    SOCIAAL PLEIN HILVERSUM, Wilhelminastraat 1, vergaderruimte 1.4

Aanwezig:
Mw. A. (Annemieke) Bakker    doelgroep Participatiewet 
Mw. A. (Aynur) Polat        doelgroep Participatiewet (digitaal)
Dhr. T. (Tom) de Meij        doelgroep Wmo 2015/ GGZ 
Mw. T. (Toos) GeurtsvKessel     doelgroep Wmo2015/Ouderen 
Dhr. I. (Izaäk) Moggré        doelgroep Wmo2015/Ouderen 
Mw. I. (Ineke) Riezebos        doelgroep Jeugdwet 
Dhr. D. (Daniël) van Zaalen    doelgroep Wmo2015/Beperkingen 
Mw. H. (Heiltje) Stuurwold    doelgroep Wmo2015/Beperkingen, vicevoorzitter
Dhr. S. (Sonny) van Doorn    kandidaat lid

Mw. A. (Anja) Wijnands        voorzitter ArSD 
Dhr. M. (Martin) Vredenduin    kandidaat-voorzitter ArSD 
Mw. F. (Fenny) de Graaf    secretariaat

Gasten:     
Mw. R. (Renee) Bollebakker    gemeente Hilversum, beleidsregisseur Werk en Inkomen en
                        contactpersoon ArSD voor inhoudelijke zaken 
Dhr. R. (Ruben) Samuels     gemeente Hilversum, beleidsregisseur sociaal Domein (inburgering | 
                        diversiteit & inclusie | basisvaardigheden (WEB)
mw. M. (Marilien) Mogendorff    gemeente Hilversum, beleidsregisseur a.i. / onderzoeker

Aansluitend aan de vergadering lunch met:
Dhr. J. (Jeroen) Bigot        afdelingsmanager Sociaal Domein
Dhr. R. (Remco) de Man    teammanager Beleid Wmo Werk en Inburgering
Mw. R. (Renee) Bollebakker    contactpersoon gemeente – ArSD voor inhoudelijke zaken


1

DEEL I Algemeen deel A  

1.1

Opening en vaststellen agenda
De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezigen welkom. 
Dit verslag volgt de volgorde van behandeling van de agendapunten.

1.3.A
10.30 - 10.50 uur Startnotitie inclusie – beginspraak
Dhr. R. Samuels en mw. M. Mogendorff komen de vergadering binnen en worden welkom geheten. Een korte voorstelronde volgt.

Dhr. Samuels was eerder in de vergadering van de ArSD van 5 september 2024. Ter voorbereiding op vandaag zijn de notulen plus bijlagen toegestuurd.

Vandaag vragen zij input van de ArSD in het kader van beginspraak voor het opstellen van een Startnotitie Inclusie: welke aandachtspunten zijn er, wat is specifiek voor Hilversum naast de landelijke ontwikkelingen. 
En de ArSD heeft vragen gesteld over discriminatie op de arbeidsmarkt voor mensen met NAH.

Vanuit de ArSD wordt het volgende ingebracht:
-discriminatie is heel breed voor alle mensen met een beperking; naast die op de arbeidsmarkt, op alle velden.

-op het moment dat een stage ophoudt, dan is er daarna geen begeleiding meer en geen contact meer. Dan voelen mensen zich buiten de maatschappij geplaatst. 
-veel zaken zie je niet terug in cijfers maar worden wel zo ervaren. Dat maakt het soms lastig om zichtbaar te maken.
-voor wat betreft objectiviteit van de cijfers: wanneer iemand succesvol uitstroomt, dan wordt dat geteld in de cijfers. Maar, wanneer diezelfde inwoner binnen het jaar weer terugstroomt, dan zou dat cijfer moeten worden aangepast.

-aandacht wordt gevraagd voor vluchtelingen die thuis zitten en een hooggekwalificeerd diploma hebben, maar dat niet kunnen aantonen. Signaal wordt gehoord dat zij niet ondersteund worden om hun diploma aan te kunnen tonen en zij vervolgens onder hun kunnen, aan de slag moeten gaan. Terwijl er behoefte is aan goed en gekwalificeerd personeel. 
Aan de hand van een praktijkvoorbeeld wordt duidelijk gemaakt wat het effect kan zijn om aan het begin extra inspanning te doen om iemand op zijn eigen niveau aan het werk te krijgen. Het signaal is dhr. Samuels niet onbekend;

-specifiek voor Hilversum geldt dat wat op papier staat, niet altijd in de praktijk zo wordt uitgevoerd. Bijvoorbeeld dat vluchtelingen niet altijd meegaan/mee worden genomen naar een Buurthuis. 
-signaal wordt gegeven dat begeleiding vaak wordt gemist, terwijl mensen wel vaak aan de slag willen. Maak gebruik van het potentieel wat er is. 
-hoe het systeem werkt is dat vaak wordt gekeken naar mensen als een groep,  en zo worden benaderd. Maar het gaat om mensen duurzaam aan het werk te helpen.

-de intentie van de hele samenleving zou leidend moeten zijn naar een inclusieve samenleving. En dat moet starten bij de ambtenaren, leg hier de nadruk op. 
-door de inwoners worden en zijn er al de nodige initiatieven opgezet, zonder hulp van de gemeente.

-vraag of de oude Startnotities zijn geëvalueerd? Is geleerd van het verleden?
-meegegeven wordt er in ieder geval voor te zorgen dat mensen met een beperking fysiek overal binnen kunnen komen.

Dhr. Samuels geeft aan dat nu gewerkt wordt om de Uitvoeringsagenda’s onder te brengen onder een strategisch beleid. We zitten nu in de stroom van bestuurlijke stappen die moeten worden genomen om begin maart een stuk aan te leveren.

De ArSD stelt voor om de concept Startnotitie vertrouwelijk toe te sturen en dan in petit comité verder te bespreken, in het kader van beginspraak. Mw. Mogendorff en dhr. Samuels komen hierop terug. Actie

Onder dankzegging voor hun komst verlaten zij de vergadering.

1.2

Mededelingen
Deze vergadering duurt tot 12.30 uur, aansluitend is er een lunch op uitnodiging van dhr. Bigot. Dhr. De Man en mw. Bollebakker sluiten hier ook bij aan.

Gelezen is een onderzoek naar beschikbaarheid openbare toiletten. Hilversum scoort daarin heel slecht.

Dhr. Van Zaalen bezocht gister een bijeenkomst en werd benaderd over de routewijziging van lijn 104 in Nieuw Loosdrecht. Daardoor rijdt de bus niet meer langs de Emtinckhof. De bewoners worden daardoor beperkt in hun zelfredzaamheid. Met de vraag wat de ArSD hierin kan betekenen. Dhr. Vredenduin reageert dat dit al loopt bij de gemeente Wijdemeren. De input van vandaag neemt hij mee naar de gemeente.

1.3.B
10.55 – 11.10 uur Sparren
Besproken wordt dat de gemeente Hilversum zich met betrekking tot het mantelzorg-compliment in het kader van samenwerking heeft aangesloten bij de gemeente Wijdemeren, met als gevolg dat het bedrag is verlaagd tot € 50,--  Dit is tegenstrijdig met de intentie dat de beste regeling voor de inwoners van Hilversum en Wijdemeren de maatstaf moet zijn.

Afgesproken wordt hierover een brief te sturen. De voorzitter maakt een conceptbrief, afstemming via de mail. Actie

1.4.0

Ingekomen stukken 
Mail 13/01: Factsheet VNG over het Familiegroepsplan besproken wordt dat hierin veel nuttige tips staan en linken naar adressen waar informatie kan worden opgehaald. Idee kan zijn hier een kleine brochure van te maken en uit te reiken aan de ouders: idee om aan het sociaal plein door te geven, mw. Riezebos controleert nog of de informatie actueel is. Actie

Mail 16/12: Herindelingsontwerp Wijdemeren en Hilversum: Zienswijze kan worden ingestuurd tot 9 februari 2025. Het gaat om een lichte samenvoeging oftewel Wijdemeren houdt op te bestaan; de impact voor Wijdemeren is groter dan voor Hilversum.

Genoemd is als uitgangspunt dat bij de harmonisatie de gemeente wil uitgaan van de hoogste bedragen: de beste regeling voor de inwoners is de maatstaf.  

Afgesproken wordt een brief te sturen dat de ArSD het Herindelingsontwerp heeft gelezen, dat er geen nadelige gevolgen voor de inwoners van Hilversum mogen zijn en dat de adviesraden van beide gemeenten al bezig zijn versneld samen te werken. 
Dhr. De Meij maakt een conceptbrief, afstemming via de mail. Actie

Mail 02/01: artikel Trouw van Raymond Gradus: Stop de veel te goedkope Wmo-hulp voor de rijken. Besproken wordt dat dit inderdaad een ergernis is, maar wel wetgeving. Als een gemeente een inkomenstoets doet, dan is dat strijdig met de wet.

1.4.1
Collegebrieven
Er zijn geen bijzonderheden besproken.

1.4.2

Verzonden post
Er zijn geen bijzonderheden besproken.

1.5

Bespreken (verzonden) adviezen
Geen bijzonderheden.

1.6

Huishoudelijke zaken Adviesraad
Vacatures: stand van zaken.
Er zijn twee kandidaten voor toetreden tot de ArSD aanwezig: 
Dhr. S. van Doorn als lid van de ArSD en dhr. M. Vredenduin als onafhankelijk voorzitter. De bedoeling is om gezamenlijk toe te werken naar de gemeentelijke samenvoeging.
Desgevraagd geven beiden aan in principe bereid te zijn om toe te treden tot de ArSD.

Op verzoek van de voorzitter verlaten zij de vergadering en wordt de toetreding in stemming gebracht. Voor een soepele overdracht zal de huidige voorzitter toetreden tot de ArSD als lid.

De voorzitter nodigt dhr. Van Doorn en dhr. Vredenduin weer uit in de vergadering en deelt hen het unanieme besluit mee dat positief is ingestemd met hun toetreding tot de ArSD. Van harte welkom! Besluit unaniem
De voorzitter pakt de nodige acties op met de wethouder en het college. Gedaan 
Mw. De Graaf pakt de overige acties op voor toetreding van een nieuw lid. Gedaan

Afgesproken wordt nu even pas op de plaats te maken met betrekking tot de vacatures in afwachting van de samenvoeging en samenwerking van beide adviesraden.

1.7

Bijgewoonde / bij te wonen bijeenkomsten
Bijeenkomst inzake nieuwe Beleidsagenda Gezondheid op 15/01. Mw. Geurts van Kessel, dhr. Moggré en dhr. Van Zaalen zijn hier naartoe geweest.


2

DEEL II Informatie-uitwisseling en bespreking met de gemeente

2.1

11.30 – 11.50 uur Mededelingen/informatie van de gemeente (mondeling)
Mw. R. Bollebakker is de vergadering binnengekomen en wordt welkom geheten. 
Mw. Stam is verhinderd en komt in de volgende vergadering kennismaken.

Mw. Bollebakker informeert de ArSD dat de Participatiewet ‘In Balans’, door het Rijk is uitgesteld, in ieder geval tot juli 2025. De volgende vergadering is er wellicht meer informatie om te delen. Actie

Verzoek van dhr. Raats om aan te schuiven in de februari-vergadering om de ArSD te informeren over het plan rond Inwonersparticipatie en een eerste reactie op te halen. Afstemmen of er ruimte is in de agenda, komt na de vergadering. Is gedaan

Lange termijnagenda is ontvangen, met dank. Mw. Bollebakker voegt nog aan het overzicht toe: Beleidsagenda Gezondheid, Regio HH, Dagbesteding plus namen van de behandelende ambtenaren. Actie

De ArSD legt een aantal vragen aan mw. Bollebakker voor:
In het kader van anti-discriminatie blijft de gemeente achter. Is er een evaluatie geweest; goed om te kijken naar het verleden. Geef het goede voorbeeld, houd feeling met de maatschappij en de inwoners. 
Gemeenten maken soms plannen, nemen besluiten en hebben dan vaak niet goed in beeld wat dit betekent voor de inwoners.

Probeer met elkaar zoveel mogelijk samen te werken en niet afgekaderd in de eigen vakjes te werken; ontschotten.  
Mw. Bollebakker antwoordt dat dit in Hilversum steeds meer het geval is en zeker ook de doelstelling is.

2.2

Openstaande acties van de gemeente (actielijst)
Actielijst 12 december 2024 versie 2.
Alle acties zijn afgehandeld

 

3

DEEL III: Algemeen deel B

3.1

Notulen en actielijst
Notulen vergadering 12 december 2024 versie 2 worden ongewijzigd goedgekeurd.
Actielijst 12 december 2024 versie 2 wordt doorgenomen en geschoond.
nr. 51 brief aan middelbare scholen: kan van de actielijst af, nu er op dit moment geen nieuwe leden nodig zijn. 
nr. 57: tekst voor krant: dhr. Moggré maakt een eerste opzet en stemt dit af met mw. Stuurwold.
nr. 68: tekst op billboard: mw. Bakker heeft hierover een mail gestuurd en een reactie op ontvangen, dat het wordt meegenomen voor het nieuwe communicatieplan. 
De nrs. 51, 68 en 69 zijn afgehandeld en gaan van de actielijst af.

3.2

Rondvraag en Sluiting
Voor de rondvraag geen bijzonderheden.

Met dank voor ieders inbreng sluit de voorzitter de vergadering.

In verband met afspraken zijn mw. Polat en dhr. De Meij niet aanwezig bij de lunch.


Aansluitend aan de vergadering is er een lunch met dhr. Bigot, dhr. De Man en mw. Bollebakker. Doel is informeel in een open gesprek met elkaar van gedachten te wisselen. Hier wordt geen verslag van gemaakt. De volgende afspraken zijn gemaakt:

Afgesproken is het 6-wekelijks informeel overleg met de voorzitter, vicevoorzitter en afhankelijk van het onderwerp een lid van de ArSD en dhr. Bigot en/of dhr. De Man weer in te plannen. Dhr. De Man pakt dit op. Actie

De voorzitter zal het signaal zoals dat gegeven is door een lid van de ArSD, nog in een mail naar dhr. Bigot sturen. Actie

Om 13.30 uur wordt de lunchbijeenkomst door de voorzitter afgesloten, met dank voor de nadere kennismaking en het open gesprek, waarin signalen uit de samenleving zijn neergelegd. Via het informele overleg wordt met deze informele contactmomenten verder gegaan.

Dhr. Bigot bedankt voor het open gesprek; een positief kritisch en inhoudelijk gesprek.